Diş Çürüğü Nasıl Geçer ?

Diş Çürüğü, genellikle dişlerde gereken bakım yapılmadığında temizlik kurallarına uyulmadığında bakteriler diş dokusuna yerleşerek dişin yapısında hasar oluştururlar. Ve bu diş dokusuna yerleşen bakterilerin diş dokusundan uzaklaştırılması gerekmektedir aksi halde geri dönüşü olmayan doku kaybı yaşanabilir.

Diş çürüğü belli aşamalardan geçerek ağrı yapacağı döneme geldiğinde, dişteki madde kaybını telafi edebilmek ve dişteki çürüğün ilerleyişini durdurmak, yeni çürüklere engel olmak ve estetik açıdan bozuklukların engellenmesi için dişlerde bazı restorasyonlar yapılmalıdır. Bu yapılacak restorasyonlar, dişte oluşan doku kaybındaki büyüklük ve bundan etkilenen dokulara göre farklılık gösterir. Diş çürükleri kesinlikle kendiliğinden geçmez ve mutlaka çürüğün seviyesine uygun tedavi uygulanması gerekir.

çürük

Dişlerde olan çürükler derinliklerine göre sınıflandırılır. Bunların tedavisi de derinliğine uygun şekilde yapılır. Dişte yeni başlamış olan bir çürük mine seviyesinde olur. Bunun ilerlemesi halinde çürük dentin seviyesine yaklaşır. Daha sonra dentin seviyesine, oradan diş siniri olan pulpaya yaklaşır. Çürük pulpaya indiğinde, dişte en fazla doku kaybı oluşmuş demektir. Diş çürüklerinde seviyeye göre fissür örtücü, dolgu, kanal tedavisi uygulanabilir. Bunlar yeterli gelmediğinde, diş çekilerek diğer dişlerin bundan etkilenmesine engel olunur.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*