Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

Diş ağrısı, genellikle gece oluşur. Bunun en önemli  sebebi; gece saatlerinde ki hormonsal farklılıklar nedeniyle damarlarımızın genişlemesidir. Kök ucundaki iltihap dişte dolaşım bozukluğu oluşturur ve bu durum basınca neden olur. Oluşan bu basınçta, diş içindeki sinirler üzerinde ağrıya neden olur.

Dişiniz çürükse ve dolgulu değilse

  • İlk olarak dişinizi fırçalamayı deneyin. Bu, çürüğüne sıkışmış ve ağrıya neden olan besini oradan uzaklaştırmaya yardımcı olur. Eğer çürüğe kolayca ulaşabiliyorsanız kolonya veya alkol damlatılmış bir kürdan ile çürüğün içinden besini çıkarmaya çalışın.
  • Soğuk uygulayın. “bölgeye küçük bir buz parçası ile baskı uygulanabilir.” Sıcak iltihabı arttıracağı için kesinlikle sıcak uygulanmamalı.
  • Tuzlu su ile birkaç dakika gargara yapmayı deneyin.
  • Yarı yarıya sirkeyle (elma üzüm fark etmez) karıştırılmış su ile yine birkaç dakika gargara yapın.
  • 8-10 tane kadar kuru karanfili öğütüp yarım su bardağı ılık suda 4 – 5 dakika demledikten sonra rengi değişen bu suyu soğutun ve gargara yapın. Veya karanfili ağzınızda çiğneyip çürüğün üzerinde bekletin. Karanfilin uyuşturma etkisi ağrıyı dindirmeye yardımcı olacaktır.
  • Ezilmiş veya ağzınızda çiğnediğiniz 1 – 2 diş sarımsağı çürük dişin üzerinde bekletin. Bu bölgedeki iltihabın dolayısıyla iltihabın neden olduğu basınç ağrısını azaltabilir ve ağrıya neden olabilecek her türlü bakteriyi yok eder.

Dişiniz dolgu veya kaplama varsa

  • Yukarıdaki çözümler dolgulu ve kaplamalı dişler içinde kullanabileceğiniz yöntemlerdir. Ancak kaplamalı veya dolgulu diş bir kapalı kutu olduğu için etki etmesi çürük dişe göre daha uzun sürebilir.
  • Soğuk uygulayın. “bölgeye küçük bir buz parçası ile baskı uygulanabilir.” Sıcak iltihabı arttıracağı için kesinlikle sıcak uygulanmamalı.
  • Ağrı kesici kullanmayı deneyin, kullanırsanız aç karnına veya yemekten birkaç saat sonra kullanın. Ağrı kesici temin ederken tercihi eczacıya bırakın. Kullandığınız başka bir ilaç varsa söyleyin, sıra dışı bir durumunuz varsa alerji vb. gibi bunu da bildirin. (Apranax Fort adlı ağrı kesici oldukça güçlü bir ağrı kesicidir eczacınıza veya doktorunuza danışarak kullanabilirsiniz.)

Bu yöntemler ile diş ağrısı problemlerinizi biraz olsun azaltabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*