Ağız Kokusunu Önlemek İçin Neler Yapılmalı ?

Ağız Kokusunu Önlemek için Neler Yapılmalıdır?

Birçok hastalık sırasında ortaya çıkan bir belirti. Ağzın özel bir kokusu yoktur. Ama soğan ve sarımsak gibi özel kokulu yada lahana ve ya salatalık gibi sindirimi güç yiyeceklere bağlı olarak değişik kokular kazanabilir. Ağız ve diş bakımının yapılmaması sonucu ağızda artık besinlerin çürümesi kötü kokuya yol açar. Alkol, eter, kloroform, arsenik bileşikleri gibi tedavi amacıyla yada isteyerek alınan bazı maddelerde ağız kokusu yapar. Ağız kokusu ayrıca bazı patolojik durumlarda ortaya çıkar.

Bunların arasında ağız mukozası iltihabı, bademcik iltihabı diş çürüğü diş eti iltihabı, ülserleşmiş tümörler gibi ağız hastalıkları, yemek borusu yada mide kapısı darlığı ve tümörleri gibi besin birikmesine yol açan mide ve yemek borusu hastalıkları, verem, apse ve kangren gibi akciğer hastalıkları, şeker hastalığı ve karaciğer yetmezliği gibi metabolizma hastalıkları sayılabilir.

Bazı durumlarda ağız kokusu tipiktir ve hastalığın tanınmasını sağlar; böbrek yetmezliğinde amonyak kokusu , denetlenemeyen şeker hastalığının ketoasidoz evresinde çürümüş meyveyi andıran aseton kokusu buna örnektir. Ağız kokusu toplum içinde hiç de hoş olmayan bir olaydır. Ağız kokusu soğan sarımsak lahmacun gibi yiyecekleri yedikten sonra ağzımızda kötü bir koku oluşur. Yerken zevkli olmasına rağmen ağızda bıraktığı koku hoş değildir. Bu yiyecekleri yedikten sonra ağzımıza  şekerli sakız veya şeker atarak ağzımızdaki yiyeceğin üzerimizdeki bıraktığı pis  kokuyu önleyebiliriz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*