Ağız Kokusu Çözümü / Bitkisel

AĞIZ KOKUSUNA BİTKİSEL ÇÖZÜM

Daha çok sosyal yaşantıyı etkileyen ve iletişimde bulunduğunuz insanlarda kötü bir imaj bırakmanıza neden olabilecek ağız kokusu, çeşitli sebeplerden dolayı ortaya çıkabilir. Doktora giderek muayene olmak için yeterli zamanınız yoksa, aşağıda belirteceğimiz yöntemlerle ağız kokusuna geçici çözümler üretebilirsiniz.

Mersin Ağacı ve Kuru Üzüm: Bir tutam kadar mersin ağacı ve bir avuç dolusu kuru üzüm bir kase içerisinde ezilerek karıştırılır. Macun kıvamına geldikten sonra bir çorba kaşığı kadar yenir. Eğer hala ağzının kokuyorsa, bir miktar daha tüketmenizde zarar yoktur.

Karanfil, Bal, Tarçın ve Mesleki: Belirtilen malzemelerden yarımşar su bardağı kadar alınır ve bir kase içerisinde doldurulur. Toz haline gelene kadar ezilir ve karıştırılmaya devam edilir. Karışım toz halini alınca bir çorba kaşığı bal eklenir ve macun kıvamına gelene dek karıştırılır ve tüketilir.

Bu iki yöntem dışında ağız kokusundan korunmanız için önerebileceğimiz bir diğer şey de diş fırçanızı değiştirmeniz ve kokulu diş macunları yerine kaliteli ve sade diş macunları kullanmanızdır. Böylece ağız içerisindeki bakteri oluşumunu engelleyebilir, ağız kokusu oluşumuna sebebiyet veren bir nedeni daha ortadan kaldırabilirsiniz…

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*