Çocuklarda Gelişim Bozuklukları..Tedavisi

Gelişim Bozuklukları

Çocuklarda görülmekte olan gelişim bozuklukları son zamanlarda ülkemizde oldukça fazla bir şekilde karşılaşılan bir problem haline geldi. Toplumdaki yanlış olan bilinçlendirme, akraba evliliği gibi durumlardan sonra ortaya çıkan bozuklukların en büyük sebebi kötü ve dengesiz beslenmedir.

Çocuğun psikolojik açıdan geçirdiği ağır travma ve aile içinde oluşan problemler çocuğun gelişmesine direk etki yapar. Travma ve aile için sorun var ise çocuk bu durumlardan çok fazla kötü şekilde etkilenir. Bunlarla beraber gelişim bozukluğunun en büyük sebebi dengesiz ve düzensiz beslenmektir. Dengesiz ve düzensiz beslenen çocuklar psikolojik ve fiziksel yönden büyük zarar görürler ve bu durum gelişmelerinde büyük ölçüde etkili olur ve olumsuz zararlar verir.

Bu nedenle beraber çocuğun geçirdiği önemli bir hastalığın ardından veya aile içerisinde ırsi olarak gelişen bozuklukları söz konusuysa bu sebepler çocuğun gelişim bozukluğu görmesine neden olabilir.

Erken tanı ve teşhis koyabilmek için doktora başvurmak gerekmektedir. Ayrıca bilinsiz toplumla beraber ailelerin çocuklarına düzenli ve sağlıklı bir şekilde beslenme alışkanlığı kazandırması gerekir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*