Yağlı Ciltler için Maskeler

Bu yazımızda Yağlı Ciltler için Maskeler öneriyoruz. Bu çeşitli maskeler ile sağlıklı bir cilde kavuşmanız mümkündür.

Cilt yağlanmasının tek bir nedeni yoktur dışarıdan gelen etkiler neden olabileceği gibi cildin yapısı da yağlanmaya neden olabilir. Bir takım ilaçlar, bazı hastalıklar, hormonal bozukluklar,  yüze uygulanan makyaj malzemeleri ve yetersiz beslenme gibi cilt yağlanmasının birçok nedeni bulunmaktadır.

Cilt yağlanmasının tedavisinde uygulanabilecek, Yağlı Ciltler için Maskeler;

1.Yüz için Kil Maskesi

kil-maskesi2

Yağlı bir cildiniz varsa, bu nedenle gözenekleriniz sık tıkanıyorsa ve tıkalı gözenekler yüzünden sivilce ve siyah nokta sorunu yaşıyorsanız kil maskesi aradığınız çözüm olabilir. Fakat yüz maskesi için uygulanan birçok kil çeşidi bulunmaktadır. Bu yüzden öncelikle cilt tipinize uygun kili belirlemek gerekir. Yüz bakımı için maskeleri için kullanılan killerin başlıcaları;

Bentonit Kil: Beyaz kil olarak da bilinen mineral bakımından zengin bir kildir. Diğer killere göre cildi daha az kuruttuğu için az yağlı veya kuru ciltler için önerilir. Bakterileri temizlediği için sivilce oluşumunu geciktirir, mevcut sivilceleri kurutarak daha kısa sürede geçmelerini sağlar.

Pembe Kil: Fransız kili veya pembe maske olarak da bilinen pembe kil beyaz ve kırmızı killerin karışımından elde edilir. Tahriş edici etkisi olmadığı için hassas ciltte kullanılabilir.  Kalsiyum karbonatı, demir, hidromuskovit, montmorillonit bakımından zengindir.

Kırmızı Kil: Demir oksitler bakımından zengin olan kırmızı kil cilt için önemli minerallerin neredeyse tamamını içerir. Düzenli olarak kullanıldığında cilde parlaklık verir, yağ üretimini dengeler ve yeni cilt hücresi üretimini tetikler. Özellikle yıpranmış ve soluk görünen ciltler için önerilir.

Yeşil Kil: Aşırı yağlı ciltler için önerilen ve maskesi en çok yapılan kil. Yeşil kil yağlı cildin en büyük sorunu olan gözeneklerin tıkanmasını önler. Bu sayede siyah nokta ve sivilce oluşunu azaltır, cildin temiz kalmasını sağlar. Kuru ve hassas ciltte kullanıldığında aşırı kuruluğa, tahrişe ve kızarıklığa yol açabilir.

Kil Maskesi Hazırlanışı

 • 1 yemek kaşığı kil
 • 1 yemek kaşığı toz şeker
 • 2 yemek kaşığı ılık su
 • 1 yemek kaşığı maya

Mayayı suyun içine atarak eritip üzerine toz şeker ve kil ilave iyice karıştırıyoruz. Sonra karışımı yüzümüze peeling yapıp 5 – 10 dk bekledikten sonra ılık suyla duruluyoruz. Bu maskeyi düzenli olarak haftada bir uygulamakta fayda var.

2.Yüz için Limon Maskesi

Bal-ve-Limon-Yüz-Maskesi

Limon maskesi ile cilt lekeleri , sivilce gibi cilt problemlerinden kolayca kurtulabilirsiniz.

Limon Maskesi Hazırlanışı

 • Çok az bal
 • 1 tatlı kaşığı limon suyu
 • Bir miktar süt

Bal ile limon suyunu karıştırdıktan sonra üzerine süt ekleyip iyice karıştırıyoruz. Oluşan karışımı yüzümüze peeling yaptıktan sonra 15-20 dk bekleyerek ılık su ile duruluyoruz. Bu maskeyi haftada bir kere uygulayabilirsiniz.

3.Havuçlu Yüz Maskesi

havuçlu-yüz-maskesi-600x245

Evde hazırlanan cilt maskelerinin en büyük avantajı cilt tipinize göre dilediğiniz doğal ürünleri, istediğiniz miktarda kullanabilmektir. Örneğin cildiniz çok kuruyorsa havuç maskesine bal ve zeytin yağı ekleyebilirsiniz. Havuçlu yüz maskeleri yağlı, kuru veya karma ciltler için kullanılabilir. Yağlı ciltler için havuç maskesi hazırlarken bal ve zeytinyağı gibi malzemeleri daha az kullanarak cildin daha fazla yağlanmasını önleyebilirsiniz.

Havuçlu Yüz Maskesi Hazırlanışı

 • 2-3 adet kabuğu soyulmuş havuç
 • Yarım yemek kaşığı bal
 • 1 muz
 • Yarım yemek kaşığı zeytinyağı

Havuçları küp küp kesip yumuşak kıvama ulaşana kadar kaynatın. Suyu süzdükten sonra havuçları bir kaseye alıp. Kaşığın tersini kullanarak havuçları ezmeye başlayın ve her seferinde üzerine balı yavaş yavaş ekleyerek krem kıvamında bir karışım elde ediyoruz. Elde ettiğimiz karışıma zeytin yağımızı da ekledikten sonra soğumasını bekliyoruz. Yeterince soğuduktan sonra yüzümüze peeling yapıp 10 dakika bekleyerek ılık suyla yüzümüzü temizliyoruz. Bu maskeyi haftada bir yüzümüze uygulayabiliriz.

Bu yazımızda da Yağlı Ciltler için Maskeler önerdik. Size en uygun olan maskeyi seçtikten sonra hemen denemeye koyulmalısınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*