Saç Dökülmesini Durduran Kafa Derisi Masajı

kafa derisi masajı saç dökülmesi

Saç Dökülmesi Kafa Masajı

Babam ve tüm amcalarım gibi kel erkeklerin saçsız bölgeyi çevreleyen saçları olduğunu fark ettikten sonra kafa derisi egzersiz fikrine vardım. Ayrıca, bu adamlar yemek yerken, yiyecekleri çiğnediğinde, bu saç saçaklarının altında kasılan kasları görebildiğimi fark ettim. Bu kasların kasılmasının ve kas kasılmasının gerektirdiği artan kan akışının belki de bu saçak bölgesinde daha fazla saç dökülmesini durdurmak olduğunu düşündüm. “Kasılan kaslara kan verilmesi normalden on kat fazladır.” – Bu moleküler biyoloji üzerine yeni bir ders kitabından.

Bu kafa derisi kaslarını geliştirip düzenli olarak egzersiz yapabilirsem kendi saç dökülmemi durdurabileceğimi düşündüm. O zaman on dokuz yaşındaydım. Saç çizgim özellikle zamansal bölgede biraz geriliyordu. Belki de Norwood erkek tipi kellik ölçeğinde iki olarak sınıflandırılırdım. Yine de kel nokta yoktu. Taç bölgesindeki saç kalındı.

Banyo aynası o günlerde arkadaşım değildi. Saç çizgimi inceledim ve gördüklerim üzerinde acı çektim. Ruh halimde çaresizlik yoktu, ama kızgın, batan bir his vardı. Gördüklerimi beğenmedim.

O zamanlar Glendale, California’daki YMCA’da çalışan bir vücut geliştiriciydim. Tabii ki vücut geliştirme ve sağlık dergilerini inceledim. Vücudun nasıl çalıştığı hakkında biraz biliyordum ya da en azından bildiğimi düşündüm. Bu yüzeysel fizyoloji çalışmasından kafa derisi kaslarımı egzersiz etmeye çalıştım. Ne olacağını görmek istedim.

Bazı deneylerden sonra aslında bu kasların nasıl kontrol edileceğini öğrendim. Bu iki haftadan az sürdü. Aynanın önündeki temel egzersizi günde iki kez yaklaşık yarım saat uyguladım. Yakında aynaya ihtiyacım yoktu ve müzik dinlerken egzersizi yapardım. Bütün bunlar elbette özel olarak yapıldı. Saçma görünmek istemedim (ve hala istemiyorum). Kamu egzersiz yapın ve inan bana, insanlar düşünecek olan saçma.

Egzersiz saç dökülmesini stabilize ediyor gibiydi – ya da en azından öyle düşündüm. Saf bir iyimserdim. Saçlarıma muhtemelen altı ila sekiz ay boyunca hiçbir şey olmadı, ama yine de her gün egzersiz yapmaya devam ettim. Egzersizi yapmaya devam etmemin nedeni, yüzümü daha sıkı, daha kaslı göstermesi ve kafa derimin yoğun kaşıntısını kolaylaştırmasıydı.

Fakat sekiz ay sonra saçlarım yavaş yavaş büyümeye başladı. Kafa derimin geçici temporal bölgesinde bulunan ince (vellus) kılların yerini yavaş yavaş kalın (terminal) kıllar aldı. Bunda dramatik bir şey yoktu. İşlem yavaştı, ama bu iyiydi. İlerleme gördüm ve tatmin oldum. Saç çizgim onbeş ya da on altı yaşındayken neredeyse görünene kadar devam etti. (Ancak, bir kişi yaşlandıkça, özellikle tapınak alanında saç çizgisinin doğal bir yükselişi vardır. Genç bir saç çizgisi ile olgun bir saç çizgisi arasında bir fark vardır.)

Kafa derisi egzersizi fikrimi aldığımda hatalı bir varsayım yaptım. Kafatasının üst kısmını ince bir kas tabakası kapladığını varsaydım. O değil. Çizimde görebileceğiniz gibi, başın önünde kaslar, başın arkasında kaslar var ve bu kaslar galea adı verilen büyük, düz lifli zar ile bağlanıyor. Ancak bu hatalı varsayım, kafa derisi egzersizinin etkinliğini hiçbir şekilde azaltmadı.

İki olumlu yan etki

Şimdi yaklaşımımın neden saç dökülmesini durdurabileceği ve yeni saçlar geliştirebileceği teorilerini tartışmadan önce, kafa derisi egzersizi doğru ve bir süre için yapıldığında% 100 kesin olacak iki olumlu yan etkiyi incelemek istiyorum.

İlk olumlu yan etki sağlam görünümlü bir alın ve daha genç görünümlü bir üst yüz olacaktır. Başın önündeki frontalis kasları, başın arkasındaki oksipitalis kasları ve her kulak çevresindeki üç fan şeklindeki kas olan aurikularis kasları, üst yüzün ana kasları olarak işlev görür. Diğer kasları düzgün ve sıkı bir şekilde yerinde tutarlar. Ama yaşlandıkça bu kaslar tonlarını ve elastikiyetlerini kaybetmeye başlar. Bu olduğunda yüz sarkmaya başlar ve cilt sarkmaya başlar. Yaş işaretleri herkesin görmesi için orada.

Kafa derisi egzersizi bu kasları hızlı bir şekilde tonlayacaktır ve bu kaslar yukarı kaldırıldığında yüzünü geri çekerek genç görünümlü ve etkileyici kalmasını sağlar. Neredeyse yüz germe gibi ama ameliyatsız.

İkinci olumlu yan etki pürüzsüz görünümlü bir alın olacaktır. Kafa derisi egzersizi alındaki kırışıklıkları kesinlikle giderecektir. Bir insanın daha yaşlı görünmesini sağlayan yatay ve dikey (glabellar) çizgileri kaldıracaktır. Egzersizin kaslara bitişik bölgelerde, bu durumda alnın derisinde canlandırıcı bir etkiye sahip olduğu iyi bilinen bir gerçektir. Egzersiz alnın cildini daha esnek, daha esnek hale getirecektir. Alnın cildine biraz esneklik verecektir. Botox ayrıca alındaki çizgileri de kaldıracaktır, ancak bunu yüz ifadesi pahasına yapar. Kafa derisi egzersizi üst yüz kaslarını güçlendirir; Botoks onları sağır eder.

On dokuz yaşımdan beri kafa derisi egzersizi yapıyorum. Alnımda kırışıklık yok. Bunu tereddüt etmeden egzersize bağlıyorum.

Lütfen yukarıdaki kafa derisi kaslarının anatomik çizimlerini inceleyin. Bu kasların nerede olduğunu bilmek onları kontrol etmenize yardımcı olacaktır. Bu kaslar, eğer tonlanırlarsa, yüzünüze nasıl daha genç ve canlı bir görünüm kazandırabileceğinizi anlamanıza yardımcı olacaktır.

Dediğim gibi, kafa derisi egzersizi doğru yapılırsa bu iki olumlu yan etki kesin olacaktır. Ancak egzersizle ilgili en önemli şey, saç dökülmesini durdurma ve terminal saçların yeni, sağlıklı saçlarının büyümesini destekleme potansiyelidir. Şimdi kafa derisi egzersizinin neden bunları yapacağını dört teori vermek istiyorum.

Saç Dökülmesi Tedavisinde Dört teori

Birinci teori: Kafa derisi egzersizinden beş dakika, tercihen on dakika sonra, tüm kafa derisi kanla kaplanacaktır. Saç foliküllerini içeren epikraniyal bölgeye çok daha hızlı kan ve lenf sıvısı akışı olacaktır. Vücut geliştiricilerin dediği gibi, kafa derisi kasları “pompalanır”.

Bu daha hızlı kan ve lenf sıvısının kafa derisi dokusuna akışı bazı metabolik atık ürünleri temizleyebilir. Bu muhtemelen foliküllerin çevresindeki subklinik enflamasyonu ortadan kaldırabilir. İltihaplı foliküller saçlar için iyi bir yaşam alanı değildir. Daha hızlı kan akışının ve daha verimli lenfatik drenajın DHT’yi saç foliküllerinin çevresinden kovacağını düşünmek istiyorum, ancak bunun sadece arzulu bir düşünce olduğuna korkuyorum.

Erkek tipi kellik nedenine ilişkin mevcut teori, bazı saç köklerinin 5-alfa redüktaz adı verilen bir enzim üretmesidir. Bu enzim daha sonra kanda dolaşan erkek hormonu testosteronu dihidrotestosterona veya sadece DHT’ye dönüştürür. DHT, foliküller üzerinde büzülmelerine neden olan zararlı bir etkiye sahiptir. Dermatologlar bu daralma sürecine minyatürleştirme derler. Minyatür bir folikül artık sağlıklı bir saç üretemez. Erkek Kalıp Kellik sayfasında bu sürecin daha kapsamlı bir açıklamasını yapıyorum .

İkinci teori: Kafa derisi egzersizi doğrudan saç kökleri üzerinde uyarıcı bir etkiye sahip olacaktır. Dediğim gibi alnından kırışıklıkları gidermek için, egzersizin kaslara bitişik bölgeler üzerinde, bu durumda kafa derisindeki deri hücreleri üzerinde uyarıcı bir etkisi vardır. Saç derisindeki deri hücrelerini uyaran her şey saç foliküllerini uyaracaktır çünkü saç folikülleri anatomik olarak sadece uzmanlaşmış cilt hücreleridir.

Üçüncü teori: Kafa derisi egzersizinin saç döngüsü üzerinde faydalı bir etkisi olacaktır. Saç foliküllerini döngünün büyüyen aşamasında tutma eğilimi gösterecektir. Bu, foliküllerin doğal, normal, sağlıklı halidir. Egzersiz vücudu veya bu durumda folikülleri doğal, normal, sağlıklı durumda tutar. Homeostaz adı verilen bir süreçtir. Bu, vücudun doğal sağlıklı durumuna geri dönme veya en azından uygun egzersiz, uygun diyet, uygun sağlık alışkanlıkları ile sağlıklı bir dengeyi koruma eğiliminde olduğu anlamına gelir. Yine biraz gergin.

Dördüncü teori: Saç derisi egzersizi saç köklerindeki yaşlanma sürecini yavaşlatacaktır. Egzersiz sırasında kafa derisinin bu hareketi (ileri geri) ve geçici olarak artan kan akışı ve epikraniyal bölgede daha etkili lenfatik drenaj, bu foliküllerde biyolojik saati geciktirmelidir.

Umarım bu dört teori, kafa derisi egzersizinin neden saç dökülmesini durduracağını ve yeni sağlıklı saçların büyümesini teşvik edeceğini açıklamaya veya rasyonel hale getirmeye yardımcı olur. Ama eminim ki şimdiye kadar sunulan fikirler ilginizi çekerse, teorik olanın ötesine geçmek ve aslında kafa derisi egzersizini nasıl yapacağınızı öğrenmek isteyeceksiniz. Yaklaşımım Devam Et’i tıklayın . Bunu yapmanın yolunu olabildiğince açık bir şekilde anlatacağım.

Galea

Galea veya bilindiği gibi galea aponeurotica, kafanın önündeki kasları kafanın arkasındaki kaslara bağlayan düz, ince bir bağ dokusu tabakasıdır. Aurikularis kasları, kulak çevresinde üç yelpaze şeklinde kaslar da bu membrana bağlanır. (Gıda çiğnendiğinde kasılan temporalis kası auricularis kaslarının altındadır.) Galea frontalis ve oksipitalis kaslarının dönüşümlü kasılması nedeniyle hareket ettiğinde, tüm kafa derisi bir egzersiz yapar.

Kontraktür

Bir kontraktür, bir kasın kalıcı kasılmasıdır. Bunu örneğin Başkan Bush’un alnında görebilirsiniz. Stres genellikle kafa derisinin kaslarında kontraktürler üretir. Kafa derisi kasları neredeyse kalıcı bir kasılma durumunda olduğunda, tüm kafa derisini sıkarlar. Bunun sonucunda kafa derisi sertleşebilir ve doğal kalınlığını ve esnekliğini kaybedebilir. Bu arada sağlıklı saç kökleri, çapraz olarak yerleştirilen 3 ila 5 mm uzunluğundadır. İnce, sıkı bir kafa derisi kalın, pigmentli (terminal) kıllar için kötü bir ortamdır. Kafa derisi egzersizi, bir kişiyi kafa derisi kontraktürüne yatkın hale getiren güçlere karşı koyacaktır.

Başka bir teori

Egzersiz sırasında kafa derisi kaslarının hareketi, tüm epikraniyal bölgede lenf akışını hızlandıracaktır. Doku sıvısı devir sayısındaki bu artış, kafa derisinde birikmiş atık ürünlerden kurtulacaktır. Hücresel döküntü ve metabolik atık ürünlerinden arındırılmış saç derisi dokusu saç kökleri için sağlıklı bir ortamdır.

Çok katmanlı yapılar

Saç derisi egzersizinin makalemde bahsettiğim nedenlerle saç dökülmesine etkili bir yaklaşımın bel kemiği olduğunu düşünüyorum. Ancak diyet de önemlidir. Sağlıklı yiyecekler yemek ve sağlıksız yiyeceklerden kaçınmak listede yüksek olmalıdır.

Bununla birlikte, takviyeler güçlü bir ikincil temel besin kaynağıdır. Buğday tohumu yağında Brewer Maya tozu, morina karaciğeri yağı (kapsüller değil), Evening Primrose Oil softgels, Siyah Frenk üzümü Yağı softgels ve E-200 vitamini kullanıyorum.

Tabii ki takviyeleri ile denize girmek istemiyorsunuz. Yeter artık. Gerçek yiyecek her zaman daha iyi besin kaynağıdır.

 

Ayrıca Bu video da işinize yarayacaktır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*