Yeni Doğan Bebeğin Temizliği Nasıl Yapılır?

Sevgili Doktorcan okurlarımız, bugünkü yazımızda Yeni Doğan Bebeğin Temizliği Nasıl Yapılır? konusunu işleyeceğiz. Bu yazımız özellikle de anne ve babaları yakından ilgilendiren bir konudur. Zira yenidoğan bakımı oldukça hassas bir konudur. Bilakis yeni doğan bebeklerde banyo konusu hem çok merak edilen hem de en çok yanlış bilinen konular arasındadır.

Yeni Doğan Bebeğin Banyosu

Bebeğin dünyada adım atmasından hemen sonra yapılacak iş göbek bağının bağlanma işlemi ve solunum yollarının temizlenme işlemidir. Bebek doğumundan sonra otuz yedi derece suyla iyice yıkanarak temizlenmelidir. Bir sonraki yıkama ise göbeğin düşmesinden hemen sonra yapılmalıdır. Tabi ki zorunlu durumlarda bebeğin bazı bölgeleri temizlenebilir. Bebeklere kesinlikle ve kesinlikle göbek düşmeden önce suyun değdirilmemesi gerekmektedir. Eğer göbek düşmemiş ise ve su bebeğin vücudu ile temas kurmuşsa bebekte iltihaplanma gerçekleşir.

Yeni doğmuş bebekler sürekli idrar ve kara yaparlar. Altları sürekli kirli olmaktadır ve biliyoruz ki bebeklerin derisi yeni doğdukları için çok naziktir bu yüzden bebekler en ufak şeylerden çok çabuk etkilenirler. Derilerde yaralar oluşabilir ya da mikroplanma oluşabilir.

Yeni Doğan Bebeği Temizleme Nasıl Yapılır?

Yeni doğan bebeklerin temizlenme işlemini sıcak su ve pamuk ile yapmalısınız. Kesinlikle ve kesinlikle ıslak mendil kullanmanızı tavsiye etmiyoruz. Islak mendil bebeğin pişik olmasına neden olur. Eğer bebek pişik olmuş ise yağ ya da pişik kremleri kullanabilirsiniz. Bebeklerde pişik problemlerinde zeytinyağı kullanabilirsiniz. Zararsız ve pişiğe çok iyi gelmektedir. Banyo yaptırılmaya başlanmayan çocuklar günlük en az bir kere temizlenmelidir.

Yeni Doğan Bebeğin Temizliği Nasıl Yapılır? adlı makalemizi tamamlarken sitemiz olarak sizlere en önemli tavsiyemiz. Bebeklerinizi haftada en az 2 defa saf zeytinyağı ile güzelce yağlamak olacaktır. Zira zeytinyağı bebeğin hem cilt kuruluğunu yumuşatırken çatlaklara da faydalı olacaktır. Sağlıklı günler diliyoruz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*