İlk ay Bebek Gelişimi Nasıldır?

Bir bebek dünyaya geldiginde anne ve babalar icin yeni bir hayat evresi baslar. Bu evre beraberinde bir sürü mutluluk ve zorluk getirir. Özellikle ailenin ilk cocuklarinda ebeveyinler tedirginlik yasarlar.

Bu sürecte bebegin gelisimi büyük önem tasir. Bebegin gelisiminde en önemli noktalardan birisi bebegin kilosudur.  Ortalama olarak bebekler  2800 ve 4200 gram arasinda dünyaya gelirler. Cogu ebeveyinler bebeklerinin ilk üc aylarinda kilo almak yerine kilo verdigini gördüklerinde endiselenirler ve korkarlar. Fakat tedirgin olmaya hic gerek yoktur, tersine bu normal bir durumdur. Bu dönemde bebekler toplam vücut agirliklarindan %10 -15 kaybederler, cünkü idrar ve diski disariya atildiginda vücutlarinda sivi kaybi olusur.

En gec üc hafta sonra bebekler tekrar dogum kilolarina ulasmis olmalidirlar. Sonrasinda bebekler kizla kilo almaya baslarlar.  Ilk üc ayda bebeklerin kilolari dogum kilolarinin iki kati olur, tipik bebek yagi olusur. Dogumdan sonra bebeklerde vücut yagi %10dur , dört ay sonra ise %40a cikar. Vücut yagi bebekler icin büyük önem tasir, cünkü örnegin enfeksiyon hastaliklarinda bebekler bu yagdan fayda görürler.

Bebek ilk ayinda anne karnindan farkli olarak dis dünyadaki hayata alismayi ögrenmekle mesguldür.  Henüz tam olarak rahat uyuyamaz, cünkü uyanik kalma ve uyuma ritmine alismasi gerekir.  Ortalama olarak bebekler yinede ilk aylarinda gün icinde 20 saat uyurlar. Bu uyuzn uyku süresi bebekler icin bir koruma olusturur. Bu sayede bebekler bir cok yeni etkenlerle aniden tanismaktan kurtulur.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*