Bebeklerde Kulak Ağrısı

Bazen bebekler huysuzlandiklarinda ve sürekli agladiklarinda neleri oldugunu saptamak zor olur. Bu durum ebeveyinler icin bir hayli zor ve üzücüdür. Ama kimi durumlarda bebeginizin hareketlerini iyice gözlemleyerek onun neyi oldugunu kolaylikla anlayabilirsiniz.Tabiki herhangi bir müdahelede bulunmadan önce doktora gidilmeli ve bebeginizin saglik durumu hakkinda bilir bir kisiden bilgi alinmalidir.

Örnegin eger bir bebek sürekli elini kulagina götürüyorsa, agliyorsa, az su iciyorsa ya da atesleniyorsa bunun sebebi kulak agirisi olabilir. Bebeklerde ve kücük cocuklarda kulak agirisina sikca rastlanilir. Özellikle grip enfeksiyonunyla baglantili olarak kulak agrisi olusur. Bazen ise kulak kirinin yol actigi bir tikaniklik sonucunda kulak agrisiyla karsilasilir.

Kulagi agriyan bebeklerin anne ve babalari bebeklerine uyguladiklari bir kac etkili yöntem ile bebeklerinin agrilarini azaltabilirler ve rahatlamasini saglayabilirler. Tabi ki bu sekilde de düzelmez ise mutlaka doktorunuza basvurmalisiniz ve doktor kontrolü gecirmenizi saglamalisiniz.

Her durumda oldugu gibi bu durumda da hijyen büyük önem tasir. Bebekler cok narin ve hassasdirlar ve dis etkenlere karsi oldukca duyarli tepki gösterirler. Kulak agrisi ile baglantili olarak da temizlik önem kazanir. Bebeginizin kulagini düzenli olarak temiz suyla temizleyebilirsiniz. Kesinlikle kulak cöpü kullanilmamalidir! Aksi taktirde orta kulak iltihabi kacinilmaz olur. Doktor tavsiyesi üzerine bebeginizin kulak agrilarini ilaclarla da giderebilirsiniz.
Eger bebeginizin kulak agrisi bir günden fazla sürüyorsa mutalaka doktora gidilmesi tavsiye edilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*