Bebeklerde İshal Tedavisi Nasıldır?

Bebeklerde İshal Tedavisi Nasıl Yapılır?

İshal, vücudun çok kısa bir sürede çok miktarda sıvı kaybetmesine yol acar. Yetişkinlerde olduğu gibi bebeklerde de ishal çok tehlikeli bir hastalıktır ve kesinlikle ihmal edilmemesi gerekir. Vücutta yeterince sıvı bulunması sağlık açısından çok önemlidir. İshal nedeniyle kaybedilen sıvı acilen tekrar vücuda takviye edilmesi gereklidir. Yetişkinlerde vücudun üç ile dört litre suya ihtiyacı vardır.

Maden suyu veya ot çayları ile (Papatya, rezene) sıvı desteyi sağlanabilir ve vücudun ihtiyacı olan sıvı miktarı elde edilebilir.  Bebeklere bir cay kaşığı yardımıyla bunları içirebilirsiniz. Ayrıca çocukların gelişimini de etkileyen anason çayını tavsiye edebiliriz. Anason çayı çocuğun midesini rahatlatarak, gaz problemleri ve tuvalet problemini de çözmektedir. Çocuk ortalama 2 ayını doldurduğunda bunu her gün 150 grama kadar vermeniz hem sizin hem de çocuğunuzun rahatlığı açısından çok iyi olacaktır.

Eğer bebeğiniz altı saatten fazla ishal ise, yorgun ve bitkin düşüyorsa, ateşi varsa ve kusuyorsa, yeterinde su içmiyor ve bir şeyler yemek istemiyorsa hiç vakit kaybetmeden doktora gidilmelidir. Doktorun verdiği ilaçları düzenli olarak kullanmanız şarttır. Mesela ilaç kullanımı süresi içerisinde bebeğin rahatsızlığı geçmiş olabilir; ancak doktorun belirttiği üzere ilaç kullanımına ara verilmemelidir.

Söz konusu ishal olunca hijyen konusuna da özen göstermek gerekiyor. İshal hastası olan kişi ve yakınları mutlaka hijyene özen göstermelidir. Aksi taktirde hastalığı daha fazla etkileyebilir. Örneğin bebeğin istem dışı da olsa dışkısına temas etmemesine özen gösterilmeli ve ellerinin temiz olmasına özen gösterilmelidir. Bebeklerde İshal tedavisi yerine göre çabucak işe yararken yerine göre de uzun süre seyreden bir durumdur. Bu hususlara dikkat etmek bebeğin rahatsızlığının bir an önce geçmesine destek olacaktır.

2 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*