Bebeklerde Göz İltihabı

Yeni dogmus bebeklerin hemen hemen ücte birinde dogumdan sonraki ilk haftalarda göz iltihabi olusur. Genel olarak bunun sebebi göz yasi kanalinin tikali olmasidir. Göz yasi kanali bebeklerde bir kac ay icinde kendiliginden acilir, bu nedenle cogu durumda tedavi gerektiren bir rahatsizlik degildir.

Eger bebeginizin gözü iltihablanmissa, begeginizin göz kapaginin etrafinda olusan ve kuruyan sari capaklari yumusak ve ilik su ile nemlendirilmis bir bez yardimi ile silebilirsiniz. Tabiki öncesinde ellerinizi yikamaniz önemle tavsiye edilir. Cünkü bebeginizin gözü iltihab sonucunda oldukca hassas ve duyarlidir.

Bebeginizin gözünü temizlerken papatya cayi kullanmayiniz cünkü papatya bebeginizin göz mukozasini tahris eder. Papatya yerine siyah cayi kullanmaniz daha olumlu bir etki gösterir. Ayrica anne sütü iltihab sökücü ve temizleyici bir etki gösterir. Gün icinde bir kac kez bebeginizin gözüne anne sütü damlatabilirsiniz. Bu sayedec bebeginizin gözü rahatlar ve temizlenmis olur.

Eger bebeginizin gözü sürekli yasariyorsa, göz kapaklari birbirine yapisiyorsa veya gözleri kirmizi ve sis görünüyorsa ya da bebeginizin agrisi oldugunu düsünüyorsaniz mutlaka bir doktora gidip muayene yaptirilmalidir. Doktorunuz size göz damlasi tavsiye edip yazacaktir. Ancak bu cocuk icinde sizin icinde oldukca zor bir kullanim seklidir. Ama kullanmaktan korkmayin cünkü göz damlasi oldukca etkilidir.

Eger bakterilerin göz iltihabina yol actigi tehsis edilirse, bebeginizin gözü antibiyotik göz damlalari ile tedavi edilmesi gerekir. Damla sayesinde bebeginizin gözünde hic bir rahatsizligin kalmadigini sizde göreceksiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*