Bebeklerde diş çıkarma dönemi

Bebeklerin dis cikarmasi genelde cok problemli bir seydir. Ilk cikacak dis özellikle cok zor durumlarda yaratabilir. Bebek dislerinin cikmasinin belirtileri bir cok sekilde görülür. Örnegin 2-3 hafta öncesinde kasinmaya baslayabilir ve bu bebegi cok rahatsiz eder. Sürekli aglamalar bu sebeptendir. Kendini oldukca yorgun hisseder bu dönemde.

Bu dönem ortalama 6. Aydan itibaren baslar. Tabi daha öncesinde dis cikaran bebeklerde vardir. Hatta 3 aylik bile dis cikarma olabilir. Bebek dogar dogmaz bile disci olabiliyor. Bunlar her ne kadar nadir olarak görülsede aslinda normal seylerdir. Ancak diger bebeklerin kadar saglam olmayabilir disler.

Dis cikma evresinde biraz fazla agri olacagi icin, bebekler icin cok zor bir dönemdir bu. Dis etleri patlayana kadar bu agrilari yasarlar. Bu dönemde, sürekli bir yerleri isirma istekleri olur. Cünkü bu agrilari ve kasintilari azda olsa dindirir. Öksürügü biraz cogalir, agzindan salyalar akabilir. Ishal durumlari yasanabilir ancak bunlari cok dert etmeyin. Dis cikarma evresinde cok fazla sikinti yasamamalari icin bebeginizin dis etlerine masajlar uygulayin. Hatta soguk icecekler verin, cünkü dis etlerini uyusturup onlari rahatlatacaktir. Püreleri mutlaka buzdolabinda tutun ve soguk olarak verin cocuga, cünkü soguk seyleri o durumlarda cok seveceklerdir. Eczanelerde kolaylikla bulabileceginiz, dis etlerini uyusturacak ürünler vardir bunlari kullanabilirsiniz. Dis cikarma döneminden sonra bebeginiz normale dönecektir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*