Bebeklerde Cilt Sorunları..

Bebek denildiginde cilt ile baglantili olarak al al yanaklar ve yumusacik bir cilt gelir ilk olarak insanin aklina. Yeni dogan bir bebegin cildi, yetiskinlerin cildine kiyasla üc ya da bes kat daha incedir. Bu nedenle  dogumdan sonraki ilk haftalarda bebeklerin ciltleri dis etkenlere karsi oldukca hassastir, özel bakima ve korumaya ihtiyac duyar.  Durum böyleyken örnegin bebegin cildinin altindaki yag dokusu tam olarak gelismemis bir durumdadir ve cildin isi düzenlemesi ter bezleri tarafindan yeterli sekilde yapilamaz. Bu faktörler bebegin cabuk üsümesine ya da tam tersi olarak cabuk isinmasina ve bununla ilintili olarak sicaklamasina yol acar. Anca bir kac ay sonra bebeklerin ciltleri tam olarak islevsellik kazanir.

Bebeklerde minik sivileceler yada bölgesel kizarikliklara sikca rastlanilir. Özellikle yeni dogmus bebeklerde sivilceler olusur. Bu sivilceler erkek bebeklerde kiz bebeklere oranla daha fazla görülür. Fakat cogunlukla böyle bir durumda tedavi gerekmez, cünkü sivilceler zamanlar kendiliginden kaybolur. Kimi zaman bu sivilceler kasinti yapsa da cok büyük sorunlarla karsilasilmaz. Bebeginizin sivilceleri tirnaklariyla yolmasini önlemek icin tirnaklarini dikkatlica düzenli sekilde kesebilirsiniz.  Genel olarak bebeklerin ücte ikisi kuru bir cilde sahiptir.

Yüzdeki cilt problemleri bebeklerde genelde dördüncü ve besinci aydan sonra meydana gelir. Cünkü bi aylardan itibaren bebekler anne sütü haricinde ek besin de yemeye baslarlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*