Bebeklerde Ateş – Yüksek Ateş

Saglikla ilgili her konuda oldugu gibi vücut isisi da büyük önem tasiyor. Vücut isisi normalinden ne cok fazla düsük ne de cok fazla yüksek olmamalidir.

Saglikli bir insanin vücut isisi 37 derecedir. Ates, yani vücut isisinin normalden yüksek olmasi, organizmanin kendi ürettigi bir koruma islevidir. Vücut bu durumda patojenlere (hastalik uyaricilarina) karsi savunma sistemi üretir.

Bebeginizin vücut isisi normalinden cok daha fazla yükselmiyorsa, huzursuz görnümüyorsa ve ishal ya da alerjik semptomlar belirgin hale gelmiyorsa, hafif ates sadece vücudun gelistirdigi destekleyici immün tepkisidir.

Hassas bebekler birden yükselen ates (38.9 dereceden itibaren) sonucunda ates nöbeti gecirebilirler. Ates nöbetinin belirtileri kasilma, kas spazmleri ve bayilmadir.

Bebeginizin atesi ciktiginda bebeginize hafif pamuklu giysiler giydirmeniz tavsiye edilir. Cünkü bu giysiler bebegnizin vücut isisini düsürür. Ayrica bebeginize bol miktarda su icirmelisiniz. Anne sütü, sekersiz caylar ve kaynatilmis su icirilmesi uygundur.

Alti ayliktan kücük bebeklerde her ihtimale karsi 38 dereceden itibaren doktora gidilmesi önerilir. Doktorunuz zaten yeterli tedbiri alacaktir. Büyük ihtimallede ilac yerine bir fitil yazabilir. Aslinda bu daha güvenli ve saglam bir tedbirdir. Bebegin daha cabuk normal seviyedeki atesine düsmesini saglar. Daha büyük bebeklerde 38.4 dereceden itibaren doktora gidilmelidir. Ayrica ates nöbetleri, agri, yorgunluk belirtileri, kusma ve alerjik semptomlarda muhakkak doktora gidilmesi tavsiye edilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*