Bebeklerde Aşı Dönemleri Hakkında Bilgi

Bebeklerde Aşı Takvimi

Günümüzde dünyanın neredeyse her ülkesinde çocuklara bir ve iki yaşları arasında tetanos, boğmaca, difteri, hepatit B, çocuk felci, kızamık ve kabakulak asisi vurulması öneriliyor. Bu saydığımız aşılar farklı nedenlerden dolayı tavsiye ediliyor. Enfeksiyon hastalıkları sonucunda ölümler daha henüz 100 sene önce çok yaygındı. Bebekler ve genel olarak bütün insanlar aşılar sayesinde enfeksiyon hastalıklarından korunmalıdırlar ve genel olarak bütün hastalıklara karsı bir önlem alınmalıdır. Çeşitli aşılarla bu önlem büyük ölçüde alınmış olur.

Aşı vücuda zayıflatılmış ya da öldürülmüş olan hastalık tetikleyen maddelerin (patojenlerin) enjekte edilmesidir. Bu sayede insan organizmasının kendi kendine koruyucu madde üretmesi tetiklenmiş olur. Bu olay vücudun bir enfeksiyon hastalığının atlatmasına yardımcı olan ürettiği antikorlara benzemektedir. Yani aşılar sayesinde organizma daha hastalık öncesinde etkili bir koruma geliştirmiş olur.

Genelde aşılar bir kaç yıl sonra tazelenmesi gerekir. Bu tazeleme sayesinde vücudun korunması uzun süre muhafaza edilir.
Günümüzde bir asi ile birçok hastalığa karşı korunma sağlana biliyor. Bu sayede çok fazla doktora gidilmesi gerekmez ve bebeklere çok fazla iğne vurulmak zorunda kalmaz. Fakat bu kez bebekler çok fazla hastalık tetikleyici ile bas etmek zorunda kalır. Tabi ki secim ailelere bırakılıyor. İstek doğrultusunda aşılar tek tek ya da bir kerede yapılabiliyor. Önemli olan sunulan bu hizmetten ve avantajdan yararlanıp, hastalıklara karşı bebeğiniz hastalanmadan önce tedbir almaktır ve hastalıkların önüne geçmektir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*