Bebek Beslenmesi Nasıl Olmalı?

Bebeklerin sağlıklı gelişmesi için ilk günden itibaren onları doğru beslemek, Bebek Beslenmesi büyük önem taşıyor. Bebek için ilk aylarda en iyi besin anne sütüdür. Anne sütü bebeklerin bütün ihtiyaçlarını karşılar ve alerji oluşumunu önler. Ayrıca bebeği enfeksiyonlardan koruyan antikor içerir.

Doğumdan hemen sonra bebek emzirilmeye başlanabilir. Anne sütü bebek için en az beş ay boyunca tek besin maddesi olmalıdır. Çocuğunuza yeterli gelmiyorsa süt besininiz mutlaka doktor kontrolünde destekleme yapılmalıdır. Kesinlikle doktor tavsiyesi almadan ya da doktor kontrolü yapılmadan herhangi mama ya da benzeri ürünler vermeyin.

Doğumdan bir kaç gün sonra oluşan anne sütü bebek için gerekli olan bütün vitaminleri ve minareleri içerir. Bu nedenle bebek anne sütü ile tam anlamıyla sağlıklı beslenmiş olur. İlk günlerdeki anne sütü daha sarı olur. İlerleyen günlerde anne sütü daha beyaz olur. Bu tamamen normal bir durum olup endişeye kapılmaya gerek yoktur.  Zaten doktorunuz da muayene sırasında muhtemelen bu husustan bahsedecektir.

Fakat farklı nedenlerden dolayı her anne bebeğini emziremiyor. Bu nedenle anne sütüne alternatif olarak bebek mamaları tercih ediliyor. Hijyen açısından ebeveynlere hazır mama almaları öneriliyor. Ev yapımı mamalar bebekler için riskli olabilir. Ayrıca bebekler ev yapımı mamalardan gerekli olan vitamin ve mineralleri almayabilir. Bu nedenle doktorunuza da danışıp bebeğiniz için en uygun olan mamayı kullanmanız gerekir. Bebeklerin gelişim dönemleri boyunca farklı tür bebek mamaları tüketmeleri gerekir. Gelişigüzel bebek maması kullanımından kaçınılmalıdır.

Bebeklerin düzenli saatlerde düzenli miktarda beslenmesi çok önemlidir. Düzenli mama saati hem ebeveyn hem de bebek için oldukça kolaylık sağlar. Günün belirli saatleri beslenme programı için belirlenip bu saatler içerisinde bebeğin beslenmesi yapılmalıdır. Bebek beslenmesi ile ilgili diğer makalelerimize de göz atabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*