Bebeği Sallayarak Uyutma

Bebeği bizler uyumadıkları için sallarız. Bebeği sallayarak uyutma, daha çabuk uyutma yöntemidir. Ancak olayı yapmamaya çalışan birçok aile var. Çünkü sallamak için kucağa da alışması gereken çocuk o andan itibaren aile için facia olabiliyor. Ama son dönemlerde çıkan anne kucağı, salıncaklar gibi bebek oyuncakları aileleri bu dertten kurtararak, çocuğun sallanarak uyumasını sağlıyor. Peki, sallayarak uyutmanın faydaları var mıdır? Tabi ki faydaları vardır. Örneğin çocuklar daha kısa sürede ve uzun olarak uyurlar.

Çocuklar bebeklik döneminin %90ini uyuyarak geçirirler. Sürekli uyanma problemi yasayan çocuklar ise biraz daha uyanık kalabilirler ancak onların da sallayarak uyutma sistemi uygulanır. Devamlı hareket halinde olduğu için bebek daha çabuk uyur ve daha çok yorulur. Yorulan bebek uyumak isteyecektir ve ona ne şekilde uyuduğu sorulmadığı için pek bir önemi yoktur. Sallandığı şekilde uyuyup kalır. Bu arada çok fazla yorulduğu için, özellikle de gözleri bebek gözlerini açamayacak hale gelir ve uyumaya baslar. Hatta çok yorulduğu için normal uyuma süresinden daha fazla uykuda kalabilir. Sallanma olayı sadece vücudun uyku isteğine bağlı olarak çocuğu uyutmaz. Bir süre sonra beyinde bu uygulamaya geçer. Sallanıyorsam uyumalıyım düşüncesi ile çocuk daha kısa sürede daha fazla uyuyarak uykusunu da rahatça alıp uyanabilir.

Bebeğin sallaması bu gibi faydaların yanında aile fertlerini de rahatlatır. Yukarıda da bahsettiğimiz oyuncaları ilk aylardan itibaren kullanabildiğiniz için kendiniz de daha rahat olursunuz. Çocuğunuzun uyku düzeni herhangi bir problemle karşılaşmaz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*