Bebeğe Nasıl Masaj Yapılır ??

Bebek masaji cok kolay bir seydir.  Ebeveyinler bebeklerine karsi sevgi dolu ve hassas olduklari sürece hata yapmalari imkansizdir.

Masaj sirasindaki uygulanan dokunuslar bebegin cildini calandirir ve bebeginizinzihinsel ve fiziksel gelisimini tetikler.

Bebegini tenine uygulanan yumusak dokunuslar sayesinde ebeveyin ve cocuk arasindaki baglantiyi güclendirir, bebegin uyku düzenini pozitif sekilde etkiler, kan dolasimini hizlandirir, bebegin sindirim sistemini destekler, gaz olusumunun önünne gecer, bebegin kas sistemini güclendirir, begen farkindaligini arttirir ve motorik gelisimine büyük katki saglar.

Erken dogan bebekler icin de yogum oksama teknikleri pediatrisler tarafindan önerilir.  Besinsi gün itibariyle yumusak dokunuslarla bebeklerde masaj yapilabilir. Tabiki en önemli kritter bebegin saglik durumunun iyi olmasidir. Göbek bagi tam olarak düsmedikten sonra karin bölgesi masaja dahil edilmemelidir.  Masaj günlük bebek bakimi dahilinde uygulanabilir.

Masaj yapilirken bebegin ac veya uykusuz olmamasina özen gösterilmelidir. Emzirmeden sonra en az yarim saat, sise mamasindan sonra ise doksan dakika sonra masaja baslanabilir.

Masaj bes ile yirmi dakika arasi sürer.  Ates, ishal ve iltihabli cilt sorunlarinda masaj yapilmamalidir.

Masaj ile ilgili tüm bilgileri aile egitim merkezlerinden, ebelerden ve  hastanelerden alabilirsiniz. Ya da bir masaj kursuna gidip, ebeveyinler icin özel düzenlenen bebek masaji kurslarinda yer alabilirsiniz. Bu kurslar genelde ücretsiz ya da kücük miktarli ödemeler sekilde sizdelere sunuluyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*