Anne Sütü ve Bebek Sağlığı

Anne sütü, hayatiniz boyunca yiyeceginiz tüm yemeklerden daha sagliklidir. Insan vücuduna yararli olan tüm besinleri anne sütünde bulabilirsiniz. Özellikle bebekler icin bu durum daha farkli ve önemlidir. Cocugun hasta olmasini bile engelleyen anne sütünü cocugun 1 yasina kadar emmesi cok önemlidir. Cocugunuza anne sütünü dogar dogmaz vermeniz ve ona alistirmaniz birazda sizin elinizdedir. Ve bebek bunu günde 8-12 kez isteyebilir ve en normal seviyede bu sekildedir. Yani cocugunuzun 2 saatte bir acikmasi ve sütü istemesi normaldir ve cok iyi bir seydir.

Annelerinde bebegini emzirirken bazi seylere dikkat etmesi gerekir. Örnegin Sürekli meyve suyu ve sivi tüketmeli, düzenli beslenmeli ve süte etki yapacak seylerden kacinmasi gerekir. Bebegi yediginiz seyler etkilememeli sütünüzle sadece ona faydali seyler vermelisiniz. Asit yapacak ürün ve yemeklerden uzak durmalisiniz. Bir süre bu sekilde gittikten sonra zaten cocugunuz büyüyecek. Artik yeme konusunda biraz daha rahatlayacaksiniz. Ancak bebeginiz sizi emdigi sürede gün boyunca ortalama 3-4 litre sivi tüketin. Gazli iceceklerden uzak durun. Size bu sürede en faydali olacak sivi Sudur.

Eger cocugunuz sizi emmeyi reddediyorsa, sütünüzü saga bilirsiniz. Bir sekilde sütünüzü ona icirin. Sagilan sütü mutlaka buz dolabinda saklayin. Cünkü normal sütten daha cabuk sürede bozulur. Sagdiginiz sütü kontrol etmeyi ihmal etmeyiniz. Cok yagli oldugu icin pek taze kalamayabilir. 24 saatten fazla duran sütleri cocugunuza icirmeyin.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*