Tırnak Yeme Alışkanlığı Çözümü

 Tırnak Yeme Alışkanlığı

İnsanların çoğu tırnaklarını yer, bu durum tırnağın zarar görmesine yol açar. İlerleyen dönemlerde tırnağın kesilmesine bile sebebiyet verebilir. Tırnaklarını yiyen insanlar, sürekli bir sıkıntı içerisinde oldukları için bu alışkanlığı kazanmaktadırlar. İleri ki dönemlerde kişinin sıkıntıları bitmiş olabilir; fakat bu dönemlerin neden olduğu alışkanlıklardan birisi olan tırnak yeme olayı devam edecektir.

Tırnaklarını yiyen insanların toplumda çekeceği bazı sıkıntılar olmaktadır birkaç örnek verecek olursak: eğer ki tırnağını yiyen biriyseniz bu durum başkaları veya arkadaşlarınız tarafından hoş karşılanmaz.Sizden uzaklaşabilirler, sizden tiksinti duyabilirler vs.

Biliyoruz ki ellerimiz vücudumuzun en çok kir barındıran kısımlarından biri özellikle de tırnaklarımız. Sürekli dişlerimizin arasında olan tırnaklar yüzünden mikrop kapma ihtimaliniz çok yüksek olacaktır. Bu alışkanlık yüzünden ilerleyen zamanlarda parmaklarınızın iltihaplanmasına neden olabilir hatta parmaklarınızı kaybedebilirsiniz. Bu saydıklarımız ortaya çıkacak problemlerden sadece bazıları; ancak bunlar bile bu alışkanlığı terk etmeye yetecektir.

Şimdi ise bu önemli sorundan nasıl kurtulabilirsiniz onlardan bahsedelim.

Tırnak Yeme Alışkanlığından Kurtulmak İçin

Bu konudaki tutumunuz ve iradeniz çok önemlidir.Tırnak yeme nedenlerinizi araştırın,ortaya çıkacak nedenlerin çok basit olduğunu göreceksiniz (can sıkıntısı,heyecan,korku vs.) Ortaya çıkan bu nedenlerin üzerine gitmelisiniz mesela canınız sıkılıyorsa boş vaktiniz var demektir. Bu boş vakti kitap okuyarak ya da farklı şeyler yaparak değerlendirebilirsiniz.Tırnak yeme alışkanlığını tabi ki hemen bırakamayacaksınız.

Çoğu kez farkında olmadan tırnaklarınızı dişlerinizin arasında göreceksiniz ; fakat bu durumu dert etmeyin zamanla bundan kurtulacaksınız.Tırnaklarınızı yediğinizi anladığınız anda hemen dişlerden kurtararak ‘Ben tırnak yemeyeceğim artık !’ diyebilmelisiniz.Sürekli yeşil zeytin yemeye çalışın , yeşil zeytin tırnakları düzeltir ve beyazlıkları yok eder. Tırnak yapınız düzgün olmadığı için de tırnak yiyor olabilirsiniz. Bu durum için doktora başvurup ayrıntılı bilgi alabilirsiniz. Aklınıza tırnak yeme fikri aklınıza geldiği vakit hemen aklınızı başka şeylere yönlendirebilirsiniz. Bu bilgileri uyguladığınız ve iradeli olduğunuz taktirde bu alışkanlıktan kurtulabilirsiniz. Anlatılan bilgiler de bu alışkanlığı terk etmenizi sağlamıyorsa herhangi bir sağlık kurumuna gidebilirsiniz ya da bu konu hakkında uzmanından destek alabilirsiniz. Sağlıklı ömürler dileriz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*